Archeologická přednáška u příležitosti ukončení dalšího roku vykopávek v Hrubé Vrbce

03.12.2010 21:14

Přednáška proběhla v budově CHKO za velkého zájmu spoluobčanů. Archeologové prezentovali vzácné nálezy z polykulturních sídlišť z období laténského, čili z období Keltů a doby římské.

"Podařilo se nám objevit zlomky keramického tyglíku, který sloužil na odlévání kovu, skleněné náramky a také zlomky lidské lebky. To vše spadá do období keltského, čili časově do 3. až. 2. století před naším letopočtem. Sídliště jsou ovšem polykulturní, nálezy tedy nejsou jen z jednoho časového období. Z římské doby, ve které zde sídlili Germáni a jež spadá časově přibližně do 2. - 3. století našeho letopočtu, jsme nalezli vápenickou pec, sloužící na výrobu páleného vápna, dále kůlové jamky, tři objekty větší a několik menších"

Archeologové zatím nedokáží s jistotou říci, zda sídliště bylo trvale osídleno, či zaniklo a později vzniklo na stejném místě jiné. Lokalita má totiž podle všeho výhodnou polohu poblíž Vrbovického průsmyku, a tak se nabízí spekulace, že zde mohlo být obchodní či vojenské centrum, popřípadě překladiště.

Ve fotogalerii uvidíte unikátní masku, která je jediná ve střední Evropě. Jde o úlomek pravděpodobně z ucha nějakého hrnce či urny. Na této fotce to není vidět, ale tvář má orlí nos a nosní dírky, srovnatelné nálezy ze západní Evropy takové detaily neobsahují.

Podívejte se i na video ČT 24.

Zpět

Fotogalerie

/album/fotogalerie2/maska-jpg1/ /album/fotogalerie2/hreben-jpg/